ul. Stawowa 12
Wrocław

71 344 79 62
71 344 42 27
605 678 888

soczewki miękkie

Soczewki twarde i miękkie – krótka historia i charakterystyka

Soczewki kontaktowe to wygodna alternatywa dla okularów. Przede wszystkim zapewniają nieograniczone pole widzenia, bez zniekształceń. Ponadto pozwalają na swobodne uprawianie sportów, nie zaparowują i nie zsuwają się z nosa. Różnorodność dostępnych obecnie typów soczewek pozwala dobrać je do praktycznie każdej wadu wzroku, począwszy od krótkowzroczności poprzez nadwzroczność aż po astygmatyzm. Wszystko to sprawia, że soczewki coraz częściej zastępują okulary.

Odrobina historii

Za ojca soczewek kontaktowych uważa się Leonarda da Vinci. Wśród jego projektów można znaleźć soczewki korekcyjne mające kontakt z rogówką. Najprawdopodobniej był to projekt niezrealizowany, ponieważ wiele jego pomysłów wyprzedzało możliwości techniczne epoki. Odkrycia kolejnych wieków poszerzały wiedzę uczonych, dotyczącą optyki. Prawdziwym wynalazcą soczewek kontaktowych był niemiecki specjalista od szkła, Fredrich Anton Muller. Na zlecenie lekarza wykonał on w 1887 roku soczewkę korekcyjną, którą zaaplikowano choremu z zaćmą i bez powieki, jako ochronę przed wysuszeniem i utratą oka. Już rok po zastosowaniu wynalazku Mullera nastąpił gwałtownych rozwój techniki. Efektem tego były trzy wersje soczewek szklanych, zaprezentowane przez różnych naukowców. W roku 1947 Kevin Touhy wynalazł pierwszą nowoczesną soczewkę kontaktową, która nie zakrywała całej gałki, a jedynie rogówkę. W ten sposób powstały twarde soczewki kontaktowe. Kamieniem milowym było wynalezienie przez czechosłowackiego badacza miękkich soczewek z przezroczystego żeli. Soczewki hydrożelowe królowały na rynku przez 30 lat, aż do roku 1999, kiedy to zostały zaprezentowane pierwsze szkła silikonowo-hydrożelowe.

Soczewki twarde czy miękkie?

Doborem odpowiedniego rodzaju soczewek zajmują się okuliści i optometryści. Soczewki twarde produkowane są z tworzywa organicznego o wysokiej tlenoprzepuszcalności. Są one trwalsze od wersji żelowej, mają również mniejszą średnicę. Soczewki miękkie wykonuje się z polimeru zwanego hydrożelem lub silikonowym hydrożelem. Hydrożel w stanie suchym ma właściwości tworzywa twardego, wskutek kontaktu z wodą mięknie i staje się bardziej elastyczny.  W przypadku hydrożeli to właśnie woda odpowiada za ilość przepuszczanego tlenu. W przypadku soczewek nowej generacji, funkcję tę spełnia silikon.

pielęgnacja soczewek

Pielęgnacja i higiena soczewek kontaktowych

Należy pamiętać, że mimo nowoczesnej technologii soczewki kontaktowe to ciała obce, mające bezpośredni kontakt z naszymi oczami. Dlatego podczas użytkowania soczewek należy zachować podstawowe zasady higieny. Trzeba pamiętać również, że wszystkie soczewki kontaktowe, z wyjątkiem tych jednodniowych wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Przestrzegając kilku podstawowych zaleceń, uchronimy nasze oczy przed podrażnieniami i stanem zapalnym.

Najważniejsze zasady użytkowania soczewek kontaktowych

Jedną z podstawowych zasad higieny podczas zakładania i zdejmowania soczewek jest dokładne umycie rąk mydłem i wytarcie ich jednorazowym, bądź papierowym mydłem. Trzeba pamiętać również o tym, żeby za każdym razem, kiedy zdejmujemy soczewki przestrzegać zasad dotyczących ich czyszczenia, spłukiwania i dezynfekcji. Konieczne jest również używanie świeżego, nieprzeterminowanego płynu. Warto także przypomnieć, że płyn, w którym zanurzamy soczewki musi być codziennie zmieniany. Ponadto nie wolno używać w tym celu wody. Jeżeli mimo przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa zauważymy na swoich oczach zaczerwienienie, poczujemy swędzenie lub zaobserwujemy inne objawy infekcji, koniecznie zdejmijmy z oczu soczewki i skontaktujmy się ze swoim lekarzem okulistą.

Płyny i pudełka na soczewki

Odpowiednia dbałość o soczewki, a tym samym nasz wzrok wiążę się również z prawidłowym doborem płynu i higienicznego pudełeczka na soczewki. Płyn dobiera się do rodzaju soczewek. W zależności od tego czy mamy do czynienia z soczewkami twardymi, czy miękkimi, różny jest jego skład chemiczny. Na rynku znajdziemy również płyny jedno- i dwufazowe oraz wzbogacone o różne składniki pielęgnacyjne. Dla osób o dużej wrażliwości oczu stworzono specjalne płyny oksydacyjne. Ich ogromną zaletą jest brak dodatków chemicznych i konserwantów, dlatego sprawdzą się także u osób z alergią. Niezależnie od tego jaki typ płynu wybierzemy, najważniejsze jest zwrócenie uwagi na jego datę przydatności do użycia. Do większości płynów pielęgnacyjnych dołączone są również pudełeczka. Konieczna jest regularna wymiana puzderka na szkła kontaktowe, ponieważ w trakcie użytkowania, na jego ściankach gromadzą się osady i rozwijają bakterię. Pojemniczki, podobnie jak same soczewki myjemy płynem do soczewek, nie zaś wodą z kranu.

zez

Operacyjne leczenie zeza

Zez to wada narządu wzroku, która objawia się osłabieniem mięśni okoruchowych, co powoduje zmianę kąta patrzenia jednego oka względem drugiego. Innymi słowy schorzenie polega na nierównoległym ustawieniu gałek ocznych. Problem tkwi nie tylko w estetyce, ponieważ chorobie towarzyszą również zaburzenia widzenia, zarówno jednoocznego, jak i obuocznego. Istnieje kilka rodzajów zeza w tym, zez jednostronny, kiedy zezuje to samo oko oraz zez naprzemienny, gdy oczy zezują na przemian. Ponadto rozróżniamy również zez zbieżny – oko odchyla się w stronę nos, rozbieżny – oko odchyla się w stronę skroni.

Przyczyny i konsekwencje zeza

Nie ma jednej, wyodrębnionej przyczyny występowania zeza. Może on pojawić się zarówno w skutek urazów porodowych, przez choroby wieku dziecięcego po nadwzroczność o dużym nasileniu. W grupie ryzyka są nie tylko dzieci. Choroba zezowa może powstać u dorosłych w następnie takich chorób jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze oraz w przypadku chorób zaburzających czynności mięśni okoruchowych lub nerwu wzrokowego. Konsekwencją zeza może być utrata równowagi sensorycznej obu oczu, co prowadzi do poważnych zaburzeń czynnościowych. W efekcie tego powstaje niedowidzenie, powodujące pogorszenie się ostrości wzroku, nawet do stopnia praktycznej ślepoty. Ponadto zez zakłóca tworzenie w mózgu prawidłowych obrazów. Dzieci z nieleczonym zezem mogą mieć problemy w nauce i trudności w czytaniu i pisaniu.

Wykrywanie i leczenie zeza

Zez wykrywany jest zazwyczaj podczas specjalistycznego badania okulistycznego. Jednakże jeżeli jest on widoczny, jego wystąpienie zauważą także rodzice. Jeżeli leczenie rozpoczyna się w wieku dziecięcym istnieje duże prawdopodobieństwo wyleczenia okularami korekcyjnymi. Jeżeli taki leczenie nie skutkuje konieczna jest operacja zeza. Najlepiej, aby była ona przeprowadzona przed 10 rokiem życia, wtedy istnieje ogromna szansa na nauczenie dziecka prawidłowego widzenia obuocznego. Operacja zeza możliwa jest również u dorosłych. Jednakże w tym przypadku jest tylko kosmetyką. Prawidłowe ustawienie gałek ocznych w późniejszym wieku nie daje możliwości przywrócenia prawidłowego widzenia.

leczenie zaćmy

Na czym polega leczenie zaćmy

Zaćma jest bardzo częstą chorobą oczu, która pojawia się przede wszystkim u ludzi w podeszłym wieku. Trzeba jednak pamiętać, że może ona również występować u ludzi młodych, a nawet u dzieci. Choroba u każdego rozwija się inaczej – niekiedy trwa to kilka miesięcy, a  czasem na jej rozwój konieczne są lata. Jej efektem jest znaczne pogorszenie się wzroku.

Przyczyny powstawania zaćmy

Soczewka oka zbudowana jest tak, aby mogła skupiać promienie świetlne dokładnie na siatkówce. Od takiego ułożenia światła zależy to, czy widzimy ostro czy nie. Kiedy jesteśmy młodzi soczewka jest przezroczysta, elastyczna, co powoduje, że zazwyczaj świetnie widzimy z bliska i daleka. Jednakże po czterdziestce traci ona elastyczność, a co za tym idzie pogarsza się jakość widzenia. Na przyspieszenie rozwoju zaćmy ma również zanieczyszczenie środowiska, palenie papierosów, nieprawidłowa dieta, czy brak odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej oczu. Zazwyczaj złe widzenie korygują okulary, jednakże jeśli oprócz degradacji soczewki towarzyszy zaćma konieczne jest wprowadzenie poważniejszego leczenia. Pierwsze objawy zaćmy to zamglenie obrazu oraz obniżenie kontrastu i ostrości widzenia. Kolejnym etapem jest dostrzeganie jedynie niewyraźnych kształtów, a najbardziej rozwiniętym widzenie jedynie plam światła. Nieleczona zaćma może prowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Leczenie zaćmy

Aby poprawić jakość widzenia w przypadku zaćmy konieczne jest usunięcie zmętniałej soczewki i wszczepienie sztucznej. Taki prosty i skuteczny zabieg operacyjny wykonuje się w każdym stadium choroby. Sztuczne soczewki są bardzo dobrze tolerowane przez organizm pacjenta. Nowoczesne soczewki wyposaża się w filtr UV i lepsze parametry pozwalające na dobre widzenie. Od razu po operacji można się normalnie poruszać, kręcić głową, bez obawy, że soczewka wypadnie. Przez kilka dni nie powinno się jednak dotykać, ani moczyć oka, na którym przeprowadzono zabieg. Dzięki temu unikniemy wprowadzenia infekcji. Do operowanego oka zakrapia się ponadto krople z antybiotykiem.  

soczewki kontaktowe

Co musisz wiedzieć o soczewkach kontaktowych

Soczewki kontaktowe przeznaczone są dla osób zmagających się z różnymi wadami wzroku. Korygują zarówno krótkowzroczność i dalekowzroczność, jak i astygmatyzm oraz zeza. Szkła kontaktowe mogą być noszone przez większość osób, ale należy pamiętać, że muszą być  dobrane przez okulistę. Lekarz dobiera je pod względem wady wzroku oraz parametrów uwzględniających krzywiznę rogówki.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów soczewek, m.in. jednodniowe, miesięczne, sferyczne, toryczne, miękkie i twarde. Ze względu na materiał z jakiego są wykonane, wyróżniamy soczewki twarde i miękki. Twarde wytwarza się ze szkła organicznego o stosunkowo dobrej przepuszczalności tlenu i wysokiej sztywności.  Soczewki miękkie dzielą się na hydrożelowe oraz silikonowo-hydrożelowe. Charakteryzują się one dużą elastycznością i dobrą przepuszczalnością tlenu. Soczewki dzieli się również w zależności od czasu noszenia. Szkła jednodniowe, jak sama nazwa wskazuje, po wyjęciu z oka muszą zostać wyrzucone. Nie wymagają one żadnej pielęgnacji. Soczewki kontaktowe wielokrotnego użytku: dwutygodniowe, miesięczne i trzymiesięczne stworzone są do wielokrotnego zakładania. Ten typ wymaga odpowiedniej pielęgnacji, którą zapewniają specjalistyczne płyny do soczewek. Wśród szkieł kontaktowych znajdziemy te przeznaczone do korekcji, czyli wyrównywania różnych wad wzroku, lecznicze, stosowane jako nośniki leków lub opatrunki oraz kosmetyczne, których zadaniem jest zmiana kształtu lub koloru tęczówki.

Jak zakładać soczewki

Kiedy okulista dobierze soczewki odpowiednie do naszych potrzeb i trybu życia, przychodzi moment, w którym musimy nauczyć się z nich korzystać. Wbrew obiegowej opinii zakładanie soczewek nie jest ani bolesne, ani długotrwałe. Faktem jest jednak, że trzeba nabrać w tym pewnej wprawy. W trakcie pierwszej wizyty soczewki zakłada specjalista. Po kilkunastu minutach pyta, czy nie są niewygodne lub wyczuwalne. Jeżeli czujemy dyskomfort, lekarz dobiera soczewki innego typu. W trakcie tej wizyty otrzymujemy również instruktarz, jak nakładać i zdejmować soczewki. Szkło wyjmujemy z opakowania i sprawdzamy czy nie jest wygięte. Następnie delikatnie odciągamy dolną i górną powiekę. Aby soczewka odpowiednio ułożyła się na oku, należy kilka razy zamrugać. 

Specjalistyczny Ośrodek Okulistyczny

50-018 Wrocław, ul. Stawowa 12/3

71 344 79 62

71 344 42 27

605 678 888