ul. Stawowa 12
Wrocław

Dlaczego praca przy komputerze wpływa negatywnie na wzrok?

praca przy komputerze

Praca przy komputerze wpływa na wzrok w niezwykle negatywny sposób. Niestety, w większość współcześnie wykonywanych zawodów wpisane jest wielogodzinne siedzenie przed ekranem komputera. Nie jesteśmy jednak bezsilni. Sprawdź, jak praca przy komputerze wpływa na wzrok i co zrobić, aby zapobiec jej negatywnym skutkom.

Dlaczego praca przy komputerze jest szkodliwa?

Praca przy komputerze jest szkodliwa dla wzroku z wielu powodów. Przede wszystkim obniża się częstotliwość mrugania, która w normalnych warunkach wynosi około dwunastu razy na minutę. Wartość poniżej wskazanej uniemożliwia skuteczne nawilżenie spojówki i rogówki, co prowadzi do wysuszenia oka.

Po drugie, przed monitorem oczy skupione są na jednym obiekcie. Zamiast na przemian patrzeć w dal, wzrok zostaje utkwiony na obiekcie najbliższym, co z kolei prowadzi do osłabienia zdolności akomodacyjnych oka oraz osłabienia jego mięśni.

Kolejnym negatywnym czynnikiem, związanym z pracą przy komputerze jest promieniowanie ekranu. Długotrwała ekspozycja na szkodliwe fale prowadzi do osłabienia wzroku, odczuwania dolegliwości bólowych, swędzenia oczu oraz bardzo często u osób pracujących przy komputerze, uczucia „piasku pod powiekami”.

Ogół tego typu dolegliwości nosi nazwę Zespołu Suchego Oka, które w drastycznych przypadkach prowadzić może do bólów głowy i trudności w koncentracji. Sprawdź, co zrobić, aby zniwelować negatywny wpływ pracy przy komputerze na wzrok.

Jak ograniczyć szkodliwe oddziaływanie komputera?

Przede wszystkim stwórz odpowiednie stanowisko pracy. Monitor komputera powinien być ustawiony bokiem do okna, żeby mieć stały dostęp do światła dziennego, które jednocześnie nie powinno odbijać się na ekranie. Ponadto monitor powinien znajdować się w odległości między 40 a 75 centymetrów od twarzy. Zadbaj również o otoczenie: często wietrz pomieszczenie, w którym pracujesz i utrzymuj w nim odpowiednią wilgotność. Usuwaj regularnie kurz ze sprzętów biurowych i mebli.

Wysychaniu spojówki i rogówki zapobiegną krople do oczu. Ważna jest również gimnastyka gałki ocznej: od czasu do czasu odrywaj wzrok od komputera i popatrz przez chwilę przed siebie, zataczaj oczami ósemki oraz patrz na boki pod różnymi kątami. Kondycję narządu wzroku poprawią także witaminy i mikroelementy, takie jak witamina A, C i E, a także cynk, selen i magnez. Wybieraj preparaty z dodatkiem beta-karotenu, luteiny, choliny oraz zeaksantyny. Codzienna aktywność fizyczna zmniejsza ciśnienie krwi w organizmie i pozytywnie wpływa na wzrok.

Negatywny wpływ komputera na wzrok zniwelują również oferowane przez nas okulary z powłoką antyrefleksową, likwidujące odblaski pochodzące z monitora oraz redukujące szkodliwe promieniowanie. Okulary z powłoką antyrefleksową ponadto chronią przed promieniami UV i falami elektromagnetycznymi, a także poprawiają ostrość i kontrast widzenia oraz likwidują zmęczenie oczu.

Nie zapominaj o relaksie i odpowiedniej dawce snu. Raz na kilka dni zrób ziołowy lub herbaciny kompres na oczy, który zredukuje zmęczenie i poprawi wygląd oczu, a także usunie nieestetyczne obrzęki i sińce. Nawilż wacik świetlikiem lekarskim, wyciągiem z bławatka, rumianku lub czarnej herbaty i połóż na oczach na kilkanaście minut.

Zapraszamy do skorzystania z oferty naszego Ośrodka Okulistycznego, w którym diagnozujemy i leczymy różnego rodzaju schorzenia wzroku. Zajmujemy się również optyką, pomagając wybrać najlepsze szkła, również dla osób pracujących wiele godzin przy komputerze i narażonych na zespół suchego oka.