ul. Stawowa 12
Wrocław

Soczewki kontaktowe | jak dbać o higienę soczewek kontaktowych

pielęgnacja soczewek

Należy pamiętać, że mimo nowoczesnej technologii soczewki kontaktowe to ciała obce, mające bezpośredni kontakt z naszymi oczami. Dlatego podczas użytkowania soczewek należy zachować podstawowe zasady higieny. Trzeba pamiętać również, że wszystkie soczewki kontaktowe, z wyjątkiem tych jednodniowych wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Przestrzegając kilku podstawowych zaleceń, uchronimy nasze oczy przed podrażnieniami i stanem zapalnym.

Najważniejsze zasady użytkowania soczewek kontaktowych

Jedną z podstawowych zasad higieny podczas zakładania i zdejmowania soczewek jest dokładne umycie rąk mydłem i wytarcie ich jednorazowym, bądź papierowym mydłem. Trzeba pamiętać również o tym, żeby za każdym razem, kiedy zdejmujemy soczewki przestrzegać zasad dotyczących ich czyszczenia, spłukiwania i dezynfekcji. Konieczne jest również używanie świeżego, nieprzeterminowanego płynu. Warto także przypomnieć, że płyn, w którym zanurzamy soczewki musi być codziennie zmieniany. Ponadto nie wolno używać w tym celu wody. Jeżeli mimo przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa zauważymy na swoich oczach zaczerwienienie, poczujemy swędzenie lub zaobserwujemy inne objawy infekcji, koniecznie zdejmijmy z oczu soczewki i skontaktujmy się ze swoim lekarzem okulistą.

Płyny i pudełka na soczewki

Odpowiednia dbałość o soczewki, a tym samym nasz wzrok wiążę się również z prawidłowym doborem płynu i higienicznego pudełeczka na soczewki. Płyn dobiera się do rodzaju soczewek. W zależności od tego czy mamy do czynienia z soczewkami twardymi, czy miękkimi, różny jest jego skład chemiczny. Na rynku znajdziemy również płyny jedno- i dwufazowe oraz wzbogacone o różne składniki pielęgnacyjne. Dla osób o dużej wrażliwości oczu stworzono specjalne płyny oksydacyjne. Ich ogromną zaletą jest brak dodatków chemicznych i konserwantów, dlatego sprawdzą się także u osób z alergią. Niezależnie od tego jaki typ płynu wybierzemy, najważniejsze jest zwrócenie uwagi na jego datę przydatności do użycia. Do większości płynów pielęgnacyjnych dołączone są również pudełeczka. Konieczna jest regularna wymiana puzderka na szkła kontaktowe, ponieważ w trakcie użytkowania, na jego ściankach gromadzą się osady i rozwijają bakterię. Pojemniczki, podobnie jak same soczewki myjemy płynem do soczewek, nie zaś wodą z kranu.