ul. Stawowa 12
Wrocław

Soczewki kontaktowe - jak dobrać, jak nosić, jak dbać?

soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe to wygodna alternatywa dla okularów. Stosowane w korekcji wad wzroku, zapewniają taką samą skuteczność jak okulary, a jednocześnie są zdecydowanie wygodniejsze w codziennym użytkowaniu – nie ograniczają pola widzenia, zapewniają dobrą jakość widzenia niezależnie od warunków otoczenia (np. nie zaparują w deszczowy dzień) i pozwalają na wykonywanie różnorodnych aktywności sportowych, jak np. bieganie czy skakanie.

Jednak podobnie jak w przypadku każdego przyrządu optycznego przeznaczonego do korekcji wad wzroku, konieczny jest odpowiedni dobór soczewek, a także prawidłowego ich użytkowanie i pielęgnacja. W tym artykule znajdziesz przydatne porady dotyczące tych kwestii.

Dobór soczewek kontaktowych

Dobór soczewek kontaktowych, podobnie jak każdego innego przyrządu optycznego do korekcji wad wzroku, warto skonsultować ze specjalistą. W naszym Ośrodku znajduje się salon optyczny, w którym pomagamy dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe. Można wybierać z różnych rodzajów soczewek, m.in. jednodniowych, tygodniowych czy miesięcznych. Dzięki temu każdy może znaleźć rozwiązanie idealnie dopasowane do potrzeb i indywidualnych przyzwyczajeń. Nasi doświadczeni okuliści dobierają soczewki kontaktowe osobom borykającym się z różnymi schorzeniami. Dzięki wnikliwej diagnostyce można dobrać soczewki pacjentom z nietypową geometrią rogówki, dużą wadą wzroku czy astygmatyzmem. Zapewniamy też soczewki sferyczne, toryczne, multifokalne, multifokalno-toryczne oraz protetyczne. Istnieje też możliwość wykonania soczewek na specjalne zamówienie.

Wybór jest duży, ale zawsze trzeba się kierować przede wszystkim potrzebami zdrowotnymi oraz indywidualnymi oczekiwaniami.

Noszenie soczewek – o czym musisz pamiętać?

Dobierając soczewki kontaktowe w naszym salonie optycznym, zawsze masz zapewnione fachowe doradztwo z zakresu ich użytkowania. Dowiesz się szczegółowo, w jaki sposób zakładać i korzystać na co dzień ze swoich soczewek.

Bardzo ważne jest przede wszystkim ich prawidłowe zakładanie. Tylko na początku zadanie to wydaje się trudne, gdyż z czasem użytkownicy soczewek radzą z tym sobie niemal bez zastanowienia. Zakładanie soczewek kontaktowych ułatwia delikatne odchylenie powiek i skierowanie wzroku ku górze. Prawidłowo założone soczewki nie mogą uwierać i zapewniają wyraźne widzenie. Należy zakładać je przed wykonaniem makijażu, wyłącznie czystymi dłońmi. Palce nie powinny dotykać gałki ocznej.

Zdejmowanie soczewek jest równie proste. Po umyciu dłoni należy delikatnie odchylić głowę i spojrzeć w górę, a następnie palcem wskazującym jednej ręki unieść górną powiekę, odchylając ją od oka. Następnie środkowym palcem drugiej ręki trzeba lekko pociągnąć w dół dolną powiekę, a opuszką palca wskazującego i kciuka ścisnąć soczewkę i zsuwając ją ku dołowi wyjąć z oka.

To podstawowe zasady użytkowania soczewek. Na początku nie masz wprawy, więc zakładanie i wyjmowanie soczewek może zająć ci nieco więcej czasu. Pamiętaj jednak, że z dnia na dzień będziesz to robić coraz sprawniej i łatwiej.

Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe wymagają stosownej pielęgnacji, jednak wszelkie zabiegi z tego zakresu nie są ani skomplikowane, ani czasochłonne. Przede wszystkim należy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących trybu ich noszenia i sposobu konserwacji. Do pielęgnacji soczewek używa się wielofunkcyjnych płynów, które niszczą drobnoustroje i wirusy, usuwają z powierzchni osady, nawilżają i regenerują soczewki. Codzienna pielęgnacja podnosi komfort ich noszenia, zapewnia wysoką jakość widzenia i redukuje ryzyko ewentualnych stanów zapalnych wywołanych obecnością zanieczyszczeń.