ul. Stawowa 12
Wrocław

Blog

Jakie są najczęstsze przyczyny mechanicznego uszkodzenia rogówki?

Uszkodzenie rogówki jest częstym powodem wizyt u okulisty. Różnego rodzaju urazy mogą powodować ból, łzawienie, światłowstręt. W zależności od stanu oka, regeneracja może trwać kilka dni, jednak w najgorszych przypadkach może dojść do długotrwałego pogorszenia ostrości wzroku, a nawet ślepoty. Jak dochodzi do takich uszkodzeń?

Kiedy najczęściej wykonuje się badanie na ekranie Hessa?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka. To dzięki niemu każdego dnia możemy zobaczyć, chociażby twarze bliskich, dlatego tak ważna jest jego regularna diagnostyka. Jednym z podstawowych badań okulistycznych, oprócz czytania liter, jest badanie na ekranie Hessa. Czym ono jest i kiedy się je wykonuje? Tego dowiemy się w tym artykule.

Jakich zaleceń należy przestrzegać po zabiegu laseroterapii siatkówki?

Zabieg laseroterapii siatkówki jest nieinwazyjny i niemal bezbolesny, ale przez kilka godzin może występować dyskomfort w widzeniu.  Warto się zdecydować, ponieważ jest uznawany za niezwykle skuteczną metodę leczenia schorzenia. Warunkiem powrotu do zdrowia jest bezwzględne przestrzeganie zaleceń lekarza.

Stożek rogówki – jak schorzenie wpływa na codzienne funkcjonowanie?

Stożek rogówki jest degeneracyjną, ale niezapalną chorobą oka. Następują zmiany w strukturze rogówki, prowadzące do ścieńczenia oraz nadmiernego jej uwypuklenia. Rogówka na nietypowy, bo stożkowaty kształt i zdecydowanie utrudnia codzienne funkcjonowanie, czyli czytanie, prowadzenie samochodu, a także korzystanie z elektronicznych urządzeń.

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u okulisty dziecięcego?

Problemy ze wzrokiem coraz częściej występują również u dzieci. Dlatego tak ważna jest regularna kontrola, wczesna diagnostyka, a także szybkie wdrożenie leczenia. Jak jednak przygotować malucha do pierwszej wizyty u okulisty dziecięcego? Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania praktycznych porad w tym zakresie.

Grubość rogówki – jaka jest prawidłowa wartość i co się dzieje w razie problemów?

Rogówka to pierwsza warstwa oka, przez którą światło wpada do jego wnętrza. Jej zadaniem jest łamanie oraz skupianie promieni słonecznych, tak aby powstał wyraźny obraz. Badanie grubości rogówki odgrywa istotną rolę w profilaktyce niektórych chorób wzroku, Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.