ul. Stawowa 12
Wrocław

Jaskra – przyczyny, objawy i leczenie

Szacuje się, że na całym świecie na jaskrę choruje ok. 70 mln osób. Niestety, pomimo prężnego rozwoju okulistyki, nadal nie udało się stwierdzić jednoznacznie, jaka jest przyczyna jej występowania. Nie istnieją również w pełni skuteczne metody jej leczenia.

Objawy jaskry

Warto już na samym początku zaznaczyć, ze jaskra nie jest jedną chorobą, a grupą chorób, które prowadzą do szybkiego zanikania nerwów wzrokowych, co z kolei prowadzi do całkowitej i nieodwracalnej ślepoty. Pod tą nazwą kryje się aż kilkanaście jednostek chorobowych – każda z nich pojawia się z innych przyczyn oraz wymaga innego leczenia.

Do najczęściej występujących objawów jaskry zaliczamy:

  • zaburzenia pola wiedzenia,
  • wymioty,
  • nudności,
  • bóle głowy,
  • zaburzenia pracy serca.

Leczenie jaskry – najważniejsza jest diagnostyka

Leczenie jaskry nie jest prostym zadaniem, ale jest możliwe. Warto jednak – w pierwszej kolejności – przeprowadzić jej szczegółową diagnostykę, która pomoże w postawieniu właściwego rozpoznania. Jak już wcześniej powiedziano: każdy rodzaj jaskry wymaga innego postępowania leczniczego.

Leczenie jaskry prowadzone jest na wiele różnych sposobów. To, który okaże się najlepszy w przypadku pacjenta, zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania jego przypadku. W niektórych przypadkach wystarczające okazuje się być leczenie farmakologiczne, w innych: operacyjne.