ul. Stawowa 12
Wrocław

Zaćma – przyczyny, objawy i leczenie

Mianem zaćmy określa się zmętnienie soczewki oka – częściowe lub całkowite – które prowadzi do pogorszenia ostrości widzenia. Warto przy tym zaznaczyć, że powstała na skutek zaćmy wada, nie nadaje się do korekcji okularami czy szkłami kontaktowymi.

W zdecydowanej większości przypadków, za zmętnienie soczewki odpowiadają procesy degeneracyjne związane ze starzeniem się oka. powszechnie panującej opinii, zaćma nie jest wyłącznie problemem osób starszych. Chorują na nią również młodzi ludzie cierpiący na cukrzyce lub po leczeniu hormonalnym.

Główne objawy zaćmy

Jak już wcześniej wspomniano, zaćma pojawia się najczęściej wraz z wiekiem. Przeważnie chorują na nią osoby po 50. roku życia. Do jej najczęstszych objawów zaliczają się:

  • zamglenie widzenia (o charakterze postępującym)
  • problemy z widzeniem w jasnym świetle,
  • bardzo szybkie męczenie się oczu,
  • zniekształcone widzenie przedmiotów i kształtów.

Leczenie zaćmy

Zaćmę starczą leczy się przede wszystkim lekami przeciwkataraktowymi – w postaci kropli – które aplikuje się bezpośrednio do gałek ocznych pacjenta. Jeżeli jednak zaćma objęła swoim obszarem całą soczewkę, to konieczne jest podjęcie leczenia operacyjnego.

Bardzo ważne jest, aby nie zwlekać z podjęciem decyzji o operacji zaćmy. Katarakta a utrudnia choremu codzienne funkcjonowanie i w znacznym stopniu obniża standard życia.