ul. Stawowa 12
Wrocław

Osmometria

Osmometria to nowoczesny i skuteczny sposób na zbadanie ciśnienia w suchych oczach. Wykonujemy ją w naszym gabinecie, stawiając na kompleksowe podejście do potrzeb wszystkich naszych pacjentów. Podczas badania umieszczamy pod powieką papierowy filtr. To właśnie on jest odpowiedzialny za absorbowanie łez. Następnie należy go umieścić w zamkniętej komorze. W ten sposób jesteśmy w stanie wykonać dokładny pomiar stopnia parowania. Badanie wykonuje się w przypadku występowania zespołu suchego oka, który jest coraz częściej pojawiającym się schorzeniem. Polega na nieodpowiednim nawilżaniu powierzchni oczu przez łzy. A powodów może być kilka, wśród nich wyróżnia się, m.in. nieprawidłowy skład czy nadmierne parowanie filmu łzowego.

Osmometria a zespół suchego oka

Zespół suchego oka może wystąpić u osób niemal w każdym wieku, choć często pojawia się, np. u kobiet w okresie menopauzy. Nierzadko zdarza się także po laserowych zabiegach refrakcyjnych rogówki czy podczas przyjmowania różnego rodzaju leków. Ponadto z tą chorobą dość często borykają się również palacze.

Wśród najczęściej występujących objawów tej choroby można wyróżnić pieczenie oczu, a także uczucie suchości. Co ważne, ostatnie nie jest elementem niezbędnym, a więc chorobę można zdiagnozować również bez suchości, ponieważ produkcja łez może być jak najbardziej prawidłowa, jednak ich skład już nie.