ul. Stawowa 12
Wrocław

Laser YAG do kapsulotomii i irydotomii

Irydotomia i kapsulotomia — Wrocław

Irydotomia i kapsulotomia to procedury wykonywane w naszym Ośrodku we Wrocławiu za pomocą lasera neodymowego YAG. Urządzenie powoduje fotodysrupcję tkanek. Emituje ono promieniowanie w zakresie bliskiej podczerwieni o długości fali 1064nm, o gigantycznej energii. Efektem tego działania jest przecięcie tkanki.

Kapsulotomia — wskazania i przebieg

Kapsulotomia to przecięcie tylnej torby soczewki w zaćmie wtórnej. Jednym z powikłań po prawidłowo przeprowadzonej operacji zaćmy jest zmętnienie torby tylnej soczewki, co powoduje spadek ostrości wzroku. Leczenie polega na wytworzeniu w centrum torebki soczewki otworu. Zabieg wykonuje się kilka miesięcy po operacji zaćmy. Przed zabiegiem trzeba wypełnić dokumentację medyczną i podpisać zgodę na zabieg laserowy. Podczas całego zabiegu należy siedzieć nieruchomo i patrzeć na wskazany punkt. Nie wolno poruszać głową i okiem. Poruszanie się może spowodować nieodwracalne uszkodzenie tkanek oka. Czoło i broda muszą być dosunięte do aparatu. Przed okiem widoczne są błyski światła. Kapsulotomia trwa kilka minut. Bezpośrednio po zabiegu widzenie może być niewyraźne, wywołane olśnieniem. Po zabiegu laserowym konieczne jest zakraplanie kropli oraz kontrola ciśnienia wewnątrzgałkowego ok. 30 min po wykonaniu procedury i na drugi dzień po zabiegu.

Irydotomia laserowa przy użyciu lasera YAG — wskazania i przebieg

Irydotomia laserowa to procedura, której celem jest wytworzenie otworu w obwodowej części tęczówki, aby umożliwić przepływ cieczy wodnistej z tylnej do przedniej komory oka. Przed zabiegiem podaje się krople obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe i krople zwężające źrenicę – pilokarpinę. Oko zostaje znieczulone przy pomocy kropli, następnie zakłada się specjalną soczewkę kontaktową. Niektóre impakty mogą być bolesne. Irydotomię laserową stosuje się między innymi w przypadkach jaskry zamykającego się kąta bądź też w oczach po ataku jaskry oraz jako irydotomię profilaktyczną w oku towarzyszącym. Po zabiegu podaje się do worka spojówkowego krople steroidowe oraz kontroluje się ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Laser YAG jest w naszej klinice stosowany przez personel medyczny, który dba o bezpieczeństwo oraz komfort pacjentów w trakcie przeprowadzanych procedur. Wykonujemy również inne zabiegi z użyciem lasera, w tym m.in. leczenie siatkówki, które umożliwia przykładowo redukcję zakrzepów naczyń.

W każdym wypadku wnikliwie analizujemy kondycję pacjenta, dobieramy odpowiednią terapię do jego potrzeb, a także informujemy na temat przebiegu przeprowadzanych zabiegów oraz rekonwalescencji po nich.