ul. Stawowa 12
Wrocław

Choroby oczu u wcześniaków – czym jest retinopatia wcześniacza?

retinopatia u wcześniaków

Retinopatia wcześniacza jest poważnym schorzeniem siatkówki, które może wystąpić u dzieci, które zostały urodzone przed prawidłowym terminem porodu. Ponieważ schorzenie to może prowadzić do znacznego upośledzenia wzroku lub nawet ślepoty, warto wiedzieć, na czym ono polega i jak je zdiagnozować.

Czym jest retinopatia wcześniacza?

Schorzenie to wynika z niepełnego rozwoju unaczynienia siatkówki. Po urodzeniu dochodzi do zaburzeń w procesie unaczynienia oraz do patologicznego rozrostu tkanki łącznej w siatkówce i ciele szklistym, czego konsekwencją może być odwarstwienie się siatkówki. Poziom upośledzenia funkcji wzroku i późniejsze rokowania uzależnione są od zaawansowania postępu chorobowego. Za podstawową przyczynę powstawania zmian chorobowych uznaje się samo wcześniactwo. Na retinopatię wcześniaczą narażone są zwłaszcza te noworodki, które przyszły na świat przed ukończeniem 36. tygodnia ciąży i których masa nie przekroczyła 2500 gramów. Im młodszy i lżejszy noworodek, tym większe ryzyko wystąpienia zaburzeń związanych z rozwojem narządu wzroku.

Retinopatia wcześniacza – rozpoznanie

Należy pamiętać, że objawy retinopatii wcześniaczej nie są widoczne gołym okiem. Dlatego też wcześniaki poddawane są obowiązkowym badaniom okulistycznym od 4. tygodnia życia. Systematyczne badania powinny być prowadzone do czasu, aż w siatkówce w pełni rozwiną się naczynia krwionośne lub objawy choroby wyraźnie się cofną. Prawnie zalecone badania obejmują 4., 8. i 12. tydzień życia oraz 12. miesiąc życia. Badania powtarzane są również po ukończeniu 6 roku życia. Jeśli została stwierdzona retinopatia wcześniacza, to kalendarz spotkań ustala się indywidualnie. Ocena stanu siatkówki dziecka jest nieinwazyjna i bezbolesna. Należy pamiętać, by przed badaniem nie poić i nie karmić dziecka ze względu na możliwość zachłyśnięcia się. Dziecku podawane są krople rozszerzające źrenice. Przed badaniem są aplikowane również krople znieczulające powierzchnię oka oraz zakładana jest rozwórka na powieki, która uniemożliwia zamykanie się oka. Okulista ogląda dno oka i ocenia rozwój i przebieg naczyń krwionośnych siatkówki oraz tarczę nerwu wzrokowego i plamki żółte.  Wyniki badania okulistycznego oraz zalecenia wpisywane są do książeczki zdrowia dziecka. Pamiętajmy, że wczesne rozpoznanie retinopatii wcześniaczej może zapobiec nieodwracalnym uszkodzeniom oczu i uratować wzrok dziecka.