ul. Stawowa 12
Wrocław

Co się dzieje, kiedy rogówka ma nieprawidłową grubość?

oko

Rogówka to pierwsza warstwa oka, przez którą światło wpada do jego wnętrza. Jej zadaniem jest łamanie oraz skupianie promieni słonecznych, tak aby powstał wyraźny obraz. Badanie grubości rogówki odgrywa istotną rolę w profilaktyce niektórych chorób wzroku, Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Dlaczego grubość rogówki ma znaczenie?

Grubość rogówki zwykle wynosi około 540 mikrometrów, jednak u niektórych osób ten element budowy oka może być cieńszy lub grubszy. Okazuje się, że ocena grubości rogówki ma duże znaczenie w przypadku jednego z najczęstszych badań okulistycznych, jakim jest badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jest tak, ponieważ aparaty służące do jego pomiaru są skalibrowane na najczęściej spotykaną grubość rogówki i bez uwzględnienia odchyleń od normy, wynik tego badania nie wyjdzie prawidłowo. W przypadku grubszej rogówki będzie on wówczas zawyżony, zaś w przypadku zbyt cienkiej – zaniżony. Dlatego pomiar grubości rogówki jest istotny w uzyskaniu trafnego odczytu pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego, jak też stanowi informację o występowaniu lub predyspozycjach do niektórych chorób wzroku. Badanie to, zwane pachymetrią, powinno być przeprowadzone zwłaszcza w przypadku wczesnej diagnostyki jednej z częstych chorób wzroku, jaką jest jaskra.

Co się dzieje, gdy grubość rogówki jest nieprawidłowa?

Zbyt gruba rogówka może być oznaką dalekowzroczności, cukrzycy lub degeneracji rogówki. Z kolei zbyt cienka występuje min. przy krótkowzroczności, zespole suchego oka, jak również predysponuje pacjenta do wystąpienia jaskry. Dlatego mając do czynienia z pacjentem o cienkiej rogówce lekarz może zlecić częstsze badania kontrolne w kierunku jaskry, aby wykryć te chorobę w jej wczesnym stadium i zastosować odpowiednie leczenie. Należy mieć na uwadze, że jaskra przez długi czas może nie dawać żadnych objawów, dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka i monitorowanie ewentualnych zmian w obrębie narządu wzroku.