ul. Stawowa 12
Wrocław

Jakiego typu kuracje stosuje się w przypadku zdiagnozowania jaskry?

metoda farmakologiczna

Jaskra to choroba oczu wywołana zaburzeniem odpływu substancji wypełniającej przednią część oka, zwanej cieczą wodnistą. W efekcie ciśnienie w gałce ocznej wzrasta, co z kolei skutkuje uszkodzeniem nerwu wzrokowego i komórki siatkówki. Nieleczona jaskra powoduje zwężenie pola widzenia i obniżenie ostrości wzroku, co może zakończyć się nawet ślepotą. Jakie kroki należy podjąć, aby uniknąć utraty wzroku?

Leki

Sposób leczenia jaskry zależy od jej postaci i postępu choroby. Dlatego w celu ustalenia terapii musimy najpierw udać się do okulisty, który dobierze odpowiednie leki lub zabiegi. W większości przypadków, zwłaszcza przy wczesnym wykryciu choroby, leczenie jaskry rozpoczyna się drogą farmaceutyczną. Zastosowanie kropel przeciwjaskrowych powoduje obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego i odpływ nadmiaru cieczy wodnistej. Jaskra jest chorobą nieuleczalną, co oznacza, że krople należy stosować do końca życia, aby nie dopuścić do jej rozwoju.

Leczenie laserem

Jeżeli terapia kroplami nie skutkuje, wykonuje się wtedy zabiegi laserowe. Jednym z nich jest trabekuloplastyka laserowa. Polega ona na wypaleniu tkanek beleczkowych w kącie przesączenia, przez co drogi odpływu cieczy wodnistej zostają poszerzone i obniża się ciśnienie wewnątrzgałkowe. Kolejną metodą jest irydektomia laserowa. Zabieg polega na laserowym nacięciu tęczówki na całej jej grubości, co pozwala na wpłynięcie do komory przedniej cieczy wodnistej. W efekcie tęczówka cofa się, komora przednia pogłębia, a ciecz wodnista ma więcej miejsca na odpływ. Jaskrę można również leczyć endoskopowo poprzez zabieg cyklofotokoagulacji. Polega on na wprowadzeniu sondy i wypaleniu laserem komórek nabłonka ciała rzęskowego, które odpowiada za nadmierną produkcję cieczy wodnistej i wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Leczenie operacyjne

Jeżeli leczenie farmakologiczne oraz laserowe nie skutkują, pozostają wtedy metody chirurgiczne. Pierwszą z nich jest trabekulektomia, czyli utworzenie sztucznej drogi odpływu cieczy wodnistej z komory przedniej oka. Kolejnym sposobem jest kanaloplastyka, czyli udrożnienie kanałów przepływu cieczy wodnistej i usztywnienie ich nićmi z prolenu. Leczenie jaskry drogą operacyjną może także odbywać się poprzez zabieg irydektomii. Przypomina on przebiegiem irydektomię laserową, lecz jest przeprowadzany metodą chirurgiczną.