ul. Stawowa 12
Wrocław

Jakich zaleceń trzeba przestrzegać po laseroterapii siatkówki?

operacja oka

Zabieg laseroterapii siatkówki jest nieinwazyjny i niemal bezbolesny, ale przez kilka godzin może występować dyskomfort w widzeniu.  Warto się zdecydować, ponieważ jest uznawany za niezwykle skuteczną metodę leczenia schorzenia. Warunkiem powrotu do zdrowia jest bezwzględne przestrzeganie zaleceń lekarza.

Czy warto poddać się zabiegowi laseroterapii siatkówki?

Zabieg laseroterapii siatkówki jest uznawany za skuteczny, ponieważ poprawia wzrok. Już po kilku dniach są widoczne efekty, choć peny powrót do zdrowia następuje po 3. miesiącach. W wielu przypadkach jak np. jaskra, zabieg jest konieczny. Wskazania do zabiegu w Specjalistycznym Ośrodku Okulistycznym są: retinopatia i makulopatia cukrzycowa, powikłania zakrzepu żył siatkówki, obrzęk plamki, zmiany zwyrodnieniowe, otwory i przedarcia siatkówki obwodowej, lokalne, ograniczone odwarstwienie siatkówki, stany niedokrwienia i niedotlenienia siatkówki spowodowane zapaleniem, CRS, choroba Coatsa, teleangiektazje okołodołkowe.

Zasady, których należy przestrzegać po zabiegu laseroterapii siatkówki

Po zabiegu laseroterapii siatkówki należy ograniczać się do wykonywania tylko niezbędnych czynności. Nie wolno dźwigać, ćwiczyć, schylać się. Trzeba unikać sytuacji, które mogłyby wywołać jakiekolwiek emocje, gdyż oczy nie mogą łzawić. Niewskazane jest kierowanie samochodem, pracowanie przy komputerze, czytanie, w celu ochrony wzroku. Warto powstrzymać się od tarcia, uciskania oka, makijażu, a także zakładania opatrunku, by leczenie jaskry czy innej dolegliwości było skuteczne. Dlatego bezwzględnie trzeba przestrzegać zaleceń lekarza. Oczy muszą odpoczywać, więc konieczna jest przerwa w pracy. Należy pozostać w domu, unikając również spotkań towarzyskich.