ul. Stawowa 12
Wrocław

Jakie objawy mogą wskazać na rozwijanie się zaćmy?

mężczyzna z zaćmą

Zaćmę uznaje się za jedną z groźniejszych chorób oczu. Jest ona powodem stopniowej utraty wzroku, a jej przyczyną jest szybko postępujący proces starzenia się oczu. Do najczęściej występujących objawów można zaliczyć pogarszającą się ostrość widzenia, konieczność zastosowania okularów, gorsze widzenie w ostrym świetle oraz znacznych ciemnościach. Co jeszcze powinno zaniepokoić?

Jak rozpoznać objawy zaćmy?

Zaćma to choroba soczewki oka, która wynika z jego starzenia się. Powoduje zmętnienie soczewki i utratę jej elastyczności. Pacjent odczuwa trudności podczas widzenia z bliska i z daleka, słabo widzi w ciemności, może nie dostrzegać głębi kolorów. Z czasem wzrok staje się zamglony, źrenica staje się szara, mleczna. Może przybrać biały kolor.

Objawy zaćmy mogą pojawić się po 50 roku życia. Pojawiające się stopniowo, początkowe objawy zaćmy mogą być niepozorne. Pogorszenie ostrości widzenia oraz efekt widzenia przez mgłę zawsze powinny zaniepokoić, warto się z nimi wybrać do specjalisty. Niepokojące są również:

  • wyczuwalne oślepienie przez światło,
  • problemy z rozróżnianiem kształtów,
  • trudności z czytaniem,
  • niemożność oceny odległości.

Warto pamiętać, że nieleczona zaćma może prowadzić do poważnych, nieodwracalnych zmian. Z sukcesem wykonujemy operacje zaćmy we Wrocławiu. Skontaktuj się z nami, jeśli masz problem ze wzrokiem.

Rodzaje zmian w zaćmie

Zaćma może przybrać różną postać. Z uwagi na umiejscowienie zmian wyróżnia się:

  • zaćmę jądrową – to najczęściej występujący rodzaj tego schorzenia, objawia się zmętnieniem jądra soczewki,
  • zaćmę korową – objawia się pogorszeniem ostrości widzenia i zdwojeniem konturów obrazu,
  • zaćmę podtorebkową tylną – objawem są nagłe pogorszenie wzroku pacjenta.

W przypadku zaćmy ważne jest przede wszystkim szybkie rozpoznanie choroby.