Stożek rogówki jest degeneracyjną, ale niezapalną chorobą oka. Następują zmiany w strukturze rogówki, prowadzące do ścieńczenia oraz nadmiernego jej uwypuklenia. Rogówka na nietypowy, bo stożkowaty kształt i zdecydowanie utrudnia codzienne funkcjonowanie, czyli czytanie, prowadzenie samochodu, a także korzystanie z elektronicznych urządzeń.
Stożek rogówki — jak schorzenie wpływa na codzienne funkcjonowanie?
Stożek rogówki utrudnia codzienne funkcjonowanie. Mamy problem z czytaniem, pracą na komputerze, kierowaniem samochodem, a nawet z oglądaniem telewizji. Choroba jest niezwykle uciążliwa. Możemy otrzymać nawet rentę z powodu niezdolności do pracy, ponieważ pogarsza się jakość widzenia. Tracimy ostrość obrazu, ale zdarza się, że nakładają się na siebie, więc widzimy podwójnie. Problemy nasilają się szczególnie po zmroku. Objawy występują stopniowo. Problem zaczyna się od swędzenia i zaczerwienienia oczu, zazwyczaj bagatelizujemy, sądząc, że są wynikiem zmęczenia lub pracy przy komputerze. Niestety symptomy się nasilają i mamy: nadwrażliwość na światło, pogorszenie widzenia, a później następuje rozmywanie obrazu. Warto udać się do Specjalistycznego Ośrodka Okulistycznego we Wrocławiu, który przeprowadzi zabieg.
Jak leczyć stożek rogówki?
Jeśli odczuwamy problemy z widzeniem, powinniśmy zrobić dokładne badania. Jeśli lekarz zdiagnozuje chorobę, jaką jest stożek rogówki, podejmie leczenie. Jeśli schorzenie jest w początkowej fazie, wystarczy noszenie okularów korekcyjnych czy szkieł kontaktowych. Jeśli jednak choroba się pogłębi, konieczny jest zabieg chirurgiczny, który można wykonać w gabinecie okulistycznym. Przeprowadzane są przez doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów, więc są bardzo bezpieczne i przynoszą zadowalające rezultaty. Dzięki nowoczesnym urządzeniom możemy uwolnić się od schorzenia. Ośrodek dysponuje laserami okulistycznymi, które są skuteczne w leczeniu i pozwalają powrócić do codziennego funkcjonowania.