ul. Stawowa 12
Wrocław

Jakie są możliwe zagrożenia związane z wysokim ciśnieniem w oku?

Wysokie ciśnienie w oku

Odpowiedni poziom ciśnienia w oku jest niezwykle ważne, ponieważ ma bezpośredni wpływ na proces widzenia. Odpowiada on za kulisty kształt gałki ocznej oraz uwodnienie układu optycznego. Właśnie dlatego diagnozę, w ramach której podczas wizyty w gabinecie okulistycznym usłyszymy, że ciśnienie w oku jest podwyższone lub zbyt niskie, należy potraktować poważnie. Nadciśnienie oczne nie jest co prawda uznawane za chorobę, ale zlekceważenie pojawienia się go może doprowadzić do poważnych zagrożeń.

Przyczyny i objawy wysokiego ciśnienia w oku

Zanim omówimy zagrożenia, które wynikają z wysokiego ciśnienia w oku, warto dowiedzieć się, co może doprowadzić do takiego stanu oraz jakie objawy mogą na niego wskazywać. W przypadku zamkniętego kąta przesączenia przyczyną nadciśnienia ocznego może być stan zapalny lub uraz oka, który często powodowany jest nagłym wypływem barwnika z tęczówki. Natomiast w przypadku otwartego kąta przesączenia przyczyną może być nadciśnienie tętnicze lub przyjmowanie niektórych leków, przez co produkcja cieczy wodnistej będzie nadmierna. Objawy nadciśnienia ocznego są zauważalne. Często występującym symptomem jest ból głowy lub ból oka. Pacjenci często skarżą się również na zaburzenia widzenia, a także na wymioty lub nudności. Zdarza się również, że towarzyszą im intensywne poty.

Możliwe powikłania i leczenie

Prawidłowe ciśnienie w oku mieści się w granicach od 10 do 21 mmHg (u dorosłych zwykle wynosi około 15 mmHg). Jeśli badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego wskaże wyższą wartość, niezbędna będzie farmakoterapia (zwykle są to krople do oczu), która obniży ciśnienie poprzez zmniejszenie produkcji cieczy wodnistej wzroku i jej wchłaniania. W cięższych przypadkach konieczne leczenie zabiegowe. Skutki nieleczone nadciśnienia ocznego mogą być poważne. Wysokie ciśnienie w oku często jest jednym z pierwszych objawów jaskry. Jaskra jest chorobą, która uszkadza nerw wzrokowy i może doprowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku. Właśnie dlatego nie wolno bagatelizować żadnych objawów tej choroby. Może zdarzyć się tak, że nie będzie ona wywoływać żadnych objawów przez jakiś czas, dlatego warto pamiętać, że profilaktyka jest niezwykle ważna. Regularne badania okulistyczne, w tym również pomiar ciśnienia w oczach powinno się wykonywać regularnie, co jest ważne szczególnie wśród osób, które ukończyły czterdziesty rok życia. Szybka diagnoza pozwala na rozpoczęcie leczenia we wczesnym stadium choroby i wyeliminowanie ryzyka wystąpienia dalszych zagrożeń.