ul. Stawowa 12
Wrocław

Pachymetria: czym jest to badanie i kiedy należy je wykonać?

diagnostyka oczu

Podejrzewasz, że może masz problemy z ciśnieniem w oczach, ale nie jesteś pewien? Pachymetria to nieinwazyjna i bezpieczna metoda diagnostyczna, która może pomóc w wykryciu zmian w grubości rogówki i ocenie prawdziwego ciśnienia śródgałkowego.

Technika badania grubości rogówki

Pachymetria wykonuje się za pomocą specjalistycznego urządzenia – pachymetru. Istnieją dwie metody badania grubości rogówki – dotykowa z wykorzystaniem ultrasonografii oraz bezdotykowa. W Specjalistycznym Ośrodku Okulistycznym we Wrocławiu stosowane są obydwie techniki.

Badanie przeprowadza się po uprzednim podaniu kropli znieczulających do każdego oka pacjenta. Osoba badana siada wyprostowana na krześle, fiksując wzrok na punkcie znajdującym się przed nią. Lekarz okulista wprowadza do pachymetru dane pacjenta, uwzględniając zmierzone ciśnienie śródgałkowe, a następnie przykłada specjalną głowicę do każdego oka, wykonując kilkukrotny pomiar grubości rogówki. Wynik badania uzyskuje się natychmiast, wraz z wyliczoną dla każdego oka prawdziwą wartością ciśnienia śródgałkowego.

Główne wskazania do wykonania pachymetrii

Pachymetria jest szczególnie ważna w przypadku pacjentów cierpiących na jaskrę lub nadciśnienie oczne, gdyż pozwala na dokładniejsze określenie stanu ich rogówki i ewentualnych zmian ciśnienia. Badanie to jest również wykonywane przed zabiegami chirurgicznymi na rogówce, takimi jak np. operacje laserowe.

Diagnostyka stożka rogówki i innych schorzeń

Pachymetria może być również pomocna w diagnostyce stożka rogówki oraz innych schorzeń dotyczących tej struktury oka. W przypadku stożka rogówki występuje nieprawidłowe uwypuklenie rogówki, co prowadzi do zaburzeń widzenia. Badanie pachymetrii może uzupełniać inne metody diagnostyczne, takie jak topografia rogówki czy tomografia optyczna.

Wykonaj pachymetrię we Wrocławiu

Jeśli potrzebujesz sprawdzić grubość swojej rogówki oraz prawdziwe ciśnienie śródgałkowe, warto wybrać się na pachymetrię we Wrocławiu. W Specjalistycznym Ośrodku Okulistycznym przy ul. Stawowej 12/3 otrzymasz profesjonalną obsługę oraz możliwość skorzystania z obydwu metod wykonania tego badania. Zadbaj o swoje oczy i zdecyduj się na pachymetrię.