ul. Stawowa 12
Wrocław

Angiografia Indocyjaninowa

Angiografia Indocyjaninowa

Angiografia indocyjaninowa (ICG) jest to badanie obrazowe naczyniówki oka z wykorzystaniem barwnika  5% Indocyjaniny. Podobnie jak angiografię fluoresceinową, badanie ICG wykonujemy od ponad 18 lat. Badania przeprowadzane są przez kadrę wykwalifikowanych okulistów, techników i pielęgniarek.

Zalety angiografii indocyjaninowej

 • wysoka rozdzielczość wykonanych zdjęć, duża liczba szczegółów
 • możliwość zobrazowania zmian siatkówki i tęczówki ułatwiająca diagnozę

Technika badania

Wszystkie badania obrazowe siatkówki, naczyniówki oraz tęczówki oka polegają na wykonaniu serii zdjęć w odpowiednich odstępach czasu. Pacjent ma opartą nieruchomo głowę na specjalnej podpórce aparatu i patrzy się w jego obiektyw. Bardzo ważna jest dobra współpraca z personelem wykonującym badanie.
Po zakończeniu badania, które trwa 15-20 minut, pacjent przez co najmniej 15 minut pozostaje na terenie ośrodka. Wynik angiografii indocyjaninowej jest szczegółowo opisany i wydany pacjentowi najczęściej w tym samym dniu lecz zdarzają się sytuację, że wynik będzie do odbioru w rejestracji do trzech dni roboczych lub przesłany pocztą na życzenie pacjenta.

Wskazania dla pacjenta przed wykonaniem badania:

 • należy zażyć wszystkie dotychczas przyjmowane leki,
 • zjeść lekki posiłek na godzinę przed badaniem,
 • nie pić alkoholu przeddzień i w dniu badania,
 • w związku z gorszym widzeniem po podaniu kropli rozszerzających źrenice wskazane jest, aby pacjent przybył na badanie z osoba towarzyszącą oraz aby nie prowadził samochodu.

Wskazania dla pacjenta po wykonaniu badania:

 • nie należy przez ok. 24h spożywać alkoholu,
 • należy pić dużo płynów w celu szybszego wypłukania kontrastu z organizmu,
 • w sytuacji wystąpienia nudności lub wymiotów po podaniu kontrastu należy w tym dniu ograniczać spożycie tłustych i ciężkostrawnych pokarmów.

Główne wskazania do wykonania angiografii Indocyjaninowej

 • guzy naczyniówki i siatkówki – pierwotne i przerzutowe
 • choroby zapalne naczyniówki i siatkówki
 • wykrywanie nowotwórstwa naczyniowego podsiatkówkowego w wysiękowej postaci AMD

Angiografia oka — badanie angiograficzne oka we Wrocławiu

Angiografia oka to zaawansowane badanie diagnostyczne, które pozwala dokonać analizy krążenia krwi w siatkówce i naczyniach oka. W naszej klinice we Wrocławiu angiografia jest przeprowadzana przez doświadczony personel medyczny: lekarzy, techników oraz pielęgniarki.

Dbają oni o prawidłowy przebieg procedury, a także o komfort pacjenta i sprawne przygotowanie opisu badania. Dzięki temu jest możliwe sprawne postawienie diagnozy i zastosowanie odpowiedniej techniki leczenia w przypadku wykrycia nieprawidłowości.

Samo badanie jest przeprowadzane przy użyciu precyzyjnych narzędzi badawczych i z dbałością o bezpieczeństwo pacjenta, aby zminimalizować związane z nim uczucie dyskomfortu.

Jeśli pacjent otrzymuje skierowanie na angiografię oka i decyduje się ją wykonać w naszym Ośrodku, informujemy go, w jaki sposób przygotować się do badania, jak ono przebiega, a także jak przebiega regeneracja po procedurze.