ul. Stawowa 12
Wrocław

Zabiegi Cross-linking

Zabieg cross-linking ma na celu zatrzymanie rozwoju stożka rogówki, zwyrodnienia brzeżnego przeźroczystego czy ekstazji rogówki innego pochodzenia. Polega na naświetlaniu rogówki promieniowaniem UVA po uprzednim nasączeniu jej ryboflawiną czyli witaminą B2. W wyniku tego – dochodzi do powstania dodatkowych skrzyżowanych połączeń w kolagenie rogówki, co sprawia, że jej struktura staje się mocniejsza, wytrzymalsza na odkształcenia.

Zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie, w znieczuleniu miejscowym za pomocą kropli podanych do oka. Czas trwania całej procedury to ok. 1 godzina, w czasie której Pacjent przygotowywany jest do naświetlania. Podawane są krople znieczulające, antybiotyki, ryboflawina. Samo naświetlanie trwa ok. 10 minut.

Zabieg wykonywany w naszym ośrodku to tzw. procedura Megaride, nowoczesna modyfikacja zabiegu cross-linking, polegająca na tym, że nie usuwa się nabłonka rogówki ( epi-on) pacjenta przed naświetlaniem UVA, naświetlanie trwa krócej a dawka promieniowania jest dużo mniejsza. Udało się to osiągnąć dzięki modyfikacji cząsteczki ryboflawiny, połączonej z witaminą E, która polepsza penetrację leku przez nabłonek rogówki i osiągnięcie odpowiedniej do zabiegu koncentracji ryboflawiny w głębszych warstwach rogówki. Zaletą tej metody jest jej minimalna inwazyjność sprawiająca, że zabieg i przebieg po zabiegu jest bezbolesny, a możliwość potencjalnych powikłań – znacznie mniejsza niż w procedurze Drezdeńskiej z usunięciem nabłonka rogówki ( epi-off).

U większości Pacjentów zatrzymanie rozwoju stożka rogówki następuje już po pierwszym zabiegu. U niektórych Pacjentów , jeśli występuje dalsza progresja schorzenia, wymagane jest powtarzanie zabiegu Cross-linking.

Po zabiegu Pacjent jest kontrolowany w Ośrodku według harmonogramu ustalonego przez lekarza prowadzącego.