ul. Stawowa 12
Wrocław

Irydotomia laserowa – skuteczny sposób leczenia jaskry

jaskra

Jaskra to choroba narządu wzroku spowodowana przez nadmierny wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Nieleczona prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, pogorszenia widzenia, a nawet do ślepoty. Istnieją jednak metody, które skutecznie zapobiegają jej rozwojowi. Irydotomia laserowa, zwana także IRT, to bezbolesny oraz bezpieczny zabieg znacznie poprawiający komfort życia pacjenta.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu irydotomii laserowej?

Aby możliwe było jego wykonanie, konieczne jest przeprowadzenie szeregu kwalifikujących do tego badań. Irydotomia laserowa przeprowadzana jest u osób cierpiących na jaskrę barwnikową oraz na jaskrę pierwotną zamkniętego kąta. Metodę tę stosuje się także u pacjentów, u których stwierdzono wąski kąt komory przedniej o dużym ryzyku zamknięcia.

Przeciwwskazaniami do tego zabiegu laserowego jest duże spłyceniem komory przedniej oka i przymgleniem rogówki.

Jak wygląda zabieg irydotomii laserowej?

W pierwszym etapie na oko zakładana jest soczewka wykonana z żelu. Następnie pacjentowi aplikowane są krople, które mają na celu zwężenie źrenicy. Przed przystąpieniem do pracy lekarz podaje choremu znieczulenie miejscowe.

Za pomocą wiązki laserowej, emitowanej przez neodymowy laser YAG, na tęczówce oka wykonuje się mały otwór. To on staje się drogą dla barwnika i cieczy wodnistej przemieszczających się do komory przedniej. Tęczówka dzięki temu cofa się, a komora przednia pogłębia.

Irydotomia jest wykonywana w ciągu zaledwie kilkunastu minut. Po zabiegu stosowane powinny być krople przeciwzapalne. Kontroluje się również się ciśnienie wewnątrzgałkowe oka. Skuteczność leczenia natomiast jest oceniana poprzez wykonanie tomografii narządu wzroku.

Skuteczność irydologii laserowej

Zabieg IRT daje niezwykle zadowalające wyniki leczenia. Jeżeli jest wykonany we wczesnym stadium jaskry, zapobiega zrostom w przednim odcinku oka. Pacjent najczęściej nie musi stosować już leczenia farmakologicznego, a jedynie regularnie odbywać wizytę kontrolne u okulisty.