ul. Stawowa 12
Wrocław

Zastrzyki wewnątrzgałkowe, iniekcje doszklistkowe. Wskazania

wizyta u okulisty

Iniekcje doszklistkowe, zwane inaczej zastrzykami do wnętrza gałki ocznej (precyzyjnie do komory ciała szklistego), to skuteczna metoda leczenia siatkówki oka. Dzięki bezpośredniemu podaniu odpowiednich leków możemy zahamować rozrost nieprawidłowych naczyń krwionośnych w tkankach oka oraz doprowadzić do cofnięcia się obrzęku siatkówki oka, a w konsekwencji zatrzymania procesu pogarszania wzroku pacjenta. Kiedy powinniśmy powinniśmy przeprowadzić ten zabieg?

Jakie dolegliwości leczymy za pomocą iniekcji doszklistkowej?

Wskazaniem do przeprowadzenia zastrzyków wewnątrzgałkowych są następujące choroby:

  • AMD (Age-Related Macular Degeneration) czyli zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, najczęściej występujące schorzenie. Jest to choroba dotykająca osób powyżej 50. roku życia, grożąca nawet całkowitą utratą wzroku i cechująca się znacznym pogorszeniem ogólnej jakości życia.
  • DME czyli cukrzycowy obrzęk plamki lub makulopatia cukrzycowa, dotykająca osób cierpiących na cukrzycę. Inaczej niż w przypadku AMD na tę przypadłość cierpią osoby w wieku produkcyjnych, aktywne zawodowe. W efekcie tej choroby tracimy zdolności związane z czytaniem tekstu, rozpoznawaniem detali czy dostrzeganiem i odróżnianiem kolorów.
  • Retinopatia cukrzycowa – to kolejna choroba, będąca powikłaniem cukrzycy, kwalifikująca się do zastrzyku wewnątrzgałkowego. Dotyka nawet 60% pacjentów cierpiących na cukrzycę typu drugiego. Może przebiegać bezobjawowo lub objawiać się poprzez ciemną plamkę widoczną w polu widzenia. W przypadku braku leczenia może grozić poważnymi powikłaniami, z całkowitą utratą wzroku włącznie.
  • Zamknięcie światła żyły środkowej siatkówki – to schorzenie dotyka głównie osób po 60. roku życia. Źródłem choroby są zakrzepy, a na jej rozwój wpływają inne dolegliwości takie jak m.in. nadciśnienie, choroby serca, cukrzyca czy otyłość. Objawia się przede wszystkim poprzez nagłe zaburzenia widzenia.

Jeśli obserwujesz u siebie objawy którejś z tych chorób lub cierpisz na którąś z chorób współistniejących, warto zgłosić się do okulisty. Być może dzięki zabiegowi uratujesz swój wzrok, nim będzie za późno.