ul. Stawowa 12
Wrocław

Na czym polega badanie na ekranie Hessa i kiedy się je wykonuje?

badanie wzroku

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka. To dzięki niemu każdego dnia możemy zobaczyć, chociażby twarze bliskich, dlatego tak ważna jest jego regularna diagnostyka. Jednym z podstawowych badań okulistycznych, oprócz czytania liter, jest badanie na ekranie Hessa. Czym ono jest i kiedy się je wykonuje? Tego dowiemy się w tym artykule.

Czym jest ekran Hessa i na czym polega wykonywane na nim badanie?

Ekran Hessa to narzędzie wykorzystywane w celu diagnostyki okulistycznej, służące do oceny ruchomości gałek ocznych. Przypomina on kwadrat z narysowaną na nim siatką. Badanie przeprowadzane przy jego użyciu jest całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne. Nie trwa ono zbyt długo, bo około 20 minut. Osoba badana siada przed ekranem w specjalnych, czerwono-zielonych okularach, których celem jest rozkojarzenie widzenia. Badany w ręce trzyma latarkę lub wskaźnik laserowy. Jego zadaniem jest wskazanie, w którym miejscu znajduje się czerwony punkt na ekranie. Nie jest to jednak takie proste, bo światło ze wskaźnika i punktów mogą przybierać ten sam kolor.

Kiedy istnieje potrzeba wykonania badania na ekranie Hessa?

Badanie na ekranie Hessa jest jednym z podstawowych badań, które wykonuje się na przykład podczas dokładnej diagnostyki dzieci z zezem. Jeśli pacjent zgłasza np. brak ruchu oka lub kłopoty z określaniem lokalizacji otaczających go przedmiotów również zlecane jest wykonanie tego badania.

Oprócz wyżej wymienionych wskazań, do wykonania tego badania, możemy wyróżnić jeszcze przypadłości, takie jak:

  • zez,
  • podwójne widzenie,
  • zaburzenie ruchomości gałek ocznych.

Dzięki ekranowi Hessa lekarze mają również możliwość monitorowania, czy trwająca terapia okulistyczna przynosi efekty lub wykonania kontroli po zabiegach chirurgicznych.