ul. Stawowa 12
Wrocław

Na czym polega operacja zeza i jakich rezultatów można oczekiwać?

chłopiec z zezem

Zez to schorzenie, które dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. W przypadku osób dorosłych leczenie zeza jest skomplikowane, ale możliwe. W tym wpisie omówimy, jak przebiegają operacje zeza oraz jakie efekty można osiągnąć dzięki tym zabiegom.

Różnice między leczeniem zeza u dzieci i dorosłych

Operacja zeza u dorosłego pacjenta ma gorsze rokowania niż u dziecka. Po zabiegu może wystąpić zez następczy, czyli hyperefekt lub podwójne widzenie. W przypadku oczu niedowidzących, po zoperowaniu zeza zbieżnego może pojawić się zez rozbieżny z powodu braku kontroli ośrodków korowych nad ustawieniem oka niedowidzącego. Dlatego lekarze ostrożnie decydują się na operowanie pacjenta dorosłego.

Leczenie zeza u osób dorosłych i ryzyko operacji

Leczenie zeza u osób dorosłych jest równie ważne, jak u dzieci. Zez u dorosłych pacjentów nie powinien być traktowany tylko jako problem kosmetyczny, ponieważ skuteczne i odpowiednio dobrane leczenie może usunąć uciążliwe objawy subiektywne i zaburzenia wzroku uniemożliwiające pracę. Operacja zeza ze wskazań kosmetycznych może mieć także znaczenie społeczne, gdyż u młodych ludzi szpecący duży zez bywa przyczyną kompleksów, niskiej samooceny czy nawet depresji.

Warto jednak pamiętać, że przy dobrej ostrości wzroku istnieje ryzyko, zwłaszcza w zezie zbieżnym, że po operacji może wystąpić podwójne widzenie. Wynika to z faktu, że mózg jest przyzwyczajony do nieprawidłowej korespondencji nieprawidłowego ustawienia oczu. Dlatego też operacje zeza we Wrocławiu w naszym Specjalistycznym Ośrodku Okulistycznym zawsze realizowane są po dokładnym przebadaniu pacjenta i analizie jego stanu zdrowia.

Przebieg operacji zeza u osób dorosłych

Zabieg operacyjny zeza u osób dorosłych przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Na 6 godzin przed zabiegiem pacjent pozostaje na czczo. Po zabiegu pacjent wraca do domu z zaleceniem stosowania kropli i kontroli okulistycznej w ośrodku na drugi dzień. Gojenie się rany pooperacyjnej trwa od 3 do 5 tygodni, w tym czasie znika zaczerwienienie spojówek i obrzęk powiek. Dzięki operacjom zeza we Wrocławiu wiele osób dorosłych z zezem może liczyć na poprawę jakości życia.