ul. Stawowa 12
Wrocław

W jaki sposób można zniwelować zaburzenia akomodacji oka?

oko

Akomodacja oka, nazywana również nastawnością oka jest procesem, dzięki któremu możliwe jest widzenie obiektów, niezależnie od ich odległości. Jest to możliwe dzięki soczewce, która zmienia swój kształt poprzez skurcz mięśnia rzęskowego. Zaburzenia akomodacji oka najczęściej pojawiają się wraz z wiekiem. Nieostre widzenie jest najczęstszym objawem zaburzeń akomodacji oka, z którym najlepiej jak najszybciej udać się do specjalisty.

Jak wygląda diagnostyka i leczenie zaburzeń akomodacji oka?

Na badanie akomodacji oka warto udać się do profesjonalnego gabinetu okulistycznego, w którym lekarze przeprowadzą szczegółową diagnostykę naszego wzroku i dokładnie rozpiszą wyniki, dzięki czemu będziemy świadomi tego, co nam dolega. Diagnostyka akomodacji oka skupia się głównie na dwóch rzeczach: amplitudzie akomodacji i zakresie akomodacji. Najczęstszymi powodami zaburzeń akomodacji oka jest wiek oraz choroby ogólnoustrojowe i przyjmowane leki.

Amplituda akomodacji określa największą możliwą zmianę wartości soczewki. Najbliższy punkt w którym oko tworzy ostry obraz nazywany jest punktem bliskim, natomiast najbardziej oddalony punkt, w którym oko potrafi wytworzyć ostry obraz określany jest punktem dalekim oka. Najbliższy punkt, jaki oko może zobaczyć w odpowiedniej ostrości jest określany punktem bliży wzrokowej, natomiast najdalszy punkt ostro widziany przez oko bez uruchomionej akomodacji nazywany jest punktem dali wzrokowej. Zakres akomodacji oka jest odległością pomiędzy punktem bliży i dali wzrokowej. Dzięki dobrze wykonanej diagnostyce u doświadczonego okulisty możliwa jest szybka reakcja i zniwelowanie skutków zaburzeń akomodacji.

W celu zniwelowania objawów zaburzeń akomodacji oka najczęściej stosuje się okulary bądź soczewki kontaktowe. Odpowiednio dobrane znacząco poprawiają komfort życia pacjentów. Jeżeli pacjent już wcześniej nosił okulary, można doradzić mu wybór okularów progresywnych. Tego rodzaju okulary pozwalają na ostre widzenie zarówno przedmiotów położonych daleko, jak i tych w najbliższym otoczeniu. Takie rozwiązanie pozwala również na korzystanie z tylko jednej pary okularów.