ul. Stawowa 12
Wrocław

zaczerwienione oko

Jakie są najczęstsze przyczyny mechanicznego uszkodzenia rogówki?

Uszkodzenie rogówki jest częstym powodem wizyt u okulisty. Różnego rodzaju urazy mogą powodować ból, łzawienie, światłowstręt. W zależności od stanu oka, regeneracja może trwać kilka dni, jednak w najgorszych przypadkach może dojść do długotrwałego pogorszenia ostrości wzroku, a nawet ślepoty. Jak dochodzi do takich uszkodzeń? (więcej…)

Kiedy najczęściej wykonuje się badanie na ekranie Hessa?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka. To dzięki niemu każdego dnia możemy zobaczyć, chociażby twarze bliskich, dlatego tak ważna jest jego regularna diagnostyka. Jednym z podstawowych badań okulistycznych, oprócz czytania liter, jest badanie na ekranie Hessa. Czym ono jest i kiedy się je wykonuje? Tego dowiemy się w tym artykule. (więcej…)

operacja oka

Jakich zaleceń należy przestrzegać po zabiegu laseroterapii siatkówki?

Zabieg laseroterapii siatkówki jest nieinwazyjny i niemal bezbolesny, ale przez kilka godzin może występować dyskomfort w widzeniu.  Warto się zdecydować, ponieważ jest uznawany za niezwykle skuteczną metodę leczenia schorzenia. Warunkiem powrotu do zdrowia jest bezwzględne przestrzeganie zaleceń lekarza. (więcej…)

stożek rogówki

Stożek rogówki – jak schorzenie wpływa na codzienne funkcjonowanie?

Stożek rogówki jest degeneracyjną, ale niezapalną chorobą oka. Następują zmiany w strukturze rogówki, prowadzące do ścieńczenia oraz nadmiernego jej uwypuklenia. Rogówka na nietypowy, bo stożkowaty kształt i zdecydowanie utrudnia codzienne funkcjonowanie, czyli czytanie, prowadzenie samochodu, a także korzystanie z elektronicznych urządzeń. (więcej…)

dziewczynka podczas badania u okulisty

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u okulisty dziecięcego?

Problemy ze wzrokiem coraz częściej występują również u dzieci. Dlatego tak ważna jest regularna kontrola, wczesna diagnostyka, a także szybkie wdrożenie leczenia. Jak jednak przygotować malucha do pierwszej wizyty u okulisty dziecięcego? Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania praktycznych porad w tym zakresie. (więcej…)

oko

Grubość rogówki – jaka jest prawidłowa wartość i co się dzieje w razie problemów?

Rogówka to pierwsza warstwa oka, przez którą światło wpada do jego wnętrza. Jej zadaniem jest łamanie oraz skupianie promieni słonecznych, tak aby powstał wyraźny obraz. Badanie grubości rogówki odgrywa istotną rolę w profilaktyce niektórych chorób wzroku, Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. (więcej…)

chłopiec z zezem

W jakich sytuacjach ponowna operacja zeza może okazać się niezbędna?

Zez to choroba narządu wzroku, która może pojawić się tak u dzieci, jak u dorosłych. Nie należy myśleć, że jego negatywny wpływ ogranicza się tylko do kwestii estetycznych. Zez może bowiem poważnie upośledzać widzenie, a także powodować bóle oczu i głowy. Jedną z bardziej powszechnych metod jego leczenia jest operacja, czasami jednak zdarza się, że występuje konieczność powtórzenia zabiegu chirurgicznego. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. (więcej…)

okulista

Zwyrodnienie plamki żółtej – o czym świadczy i jak je diagnozować?

Plamka żółta to obszar na siatkówce, który odpowiada m.in. za ostre i wyraźne postrzeganie obiektów w polu widzenia. Niestety wraz z wiekiem może dojść do powstania choroby zwanej zwyrodnieniem plamki żółtej, która nieleczona może doprowadzić do utraty wzroku. W jaki sposób można zdiagnozować tę chorobę wzroku i jak ją leczyć? (więcej…)

badanie wzroku

Jak zmienia się wzrok człowieka po 40. roku życia?

Ogólnie uważa się, iż po ukończeniu 40. roku życia w ludzkim organizmie dochodzi do wielu zmian, takich jak np. spowolnienie metabolizmu czy zmiany hormonalne (np. menopauza u kobiet). Organem, który również może podlegać osłabieniu wraz z wiekiem, jest narząd wzroku. (więcej…)

oko

Zaburzenia akomodacji oka – w jaki sposób można je zniwelować?

Akomodacja oka, nazywana również nastawnością oka jest procesem, dzięki któremu możliwe jest widzenie obiektów, niezależnie od ich odległości. Jest to możliwe dzięki soczewce, która zmienia swój kształt poprzez skurcz mięśnia rzęskowego. Zaburzenia akomodacji oka najczęściej pojawiają się wraz z wiekiem. Nieostre widzenie jest najczęstszym objawem zaburzeń akomodacji oka, z którym najlepiej jak najszybciej udać się do specjalisty. (więcej…)